У конструкції сучасних автомобілів, не тільки легкових, а й вантажівок, є каталізатор вихлопних газів. Він потрібний для того, щоб знизити кількість негативних факторів, які двигун внутрішнього згоряння викидає у навколишній світ. Будь-який сажовий фільтр має свій термін експлуатації. Неякісне паливо, мастильні матеріали та частково зношений двигун негативно впливають на стан каталізатора.
Чи можна йому повернути життя?
Це перше питання, яке виникає у власника автомобіля, якщо на панелі приладів запалюється спеціальний індикатор. Фільтр вихлопних газів зовні досить простий, але виготовлений зі складного сплаву металів. Крім цього, в очищенні вихлопних газів бере участь спеціальна рідина. Елемент не можна повернути до життя з таких технічних причин:
- Природне фізичне руйнування сітки каталізатора.
- Поступове заповнення осередків продуктами вихлопних газів.
- Фільтр повністю або частково втратив здатність нейтралізувати дим.
- Пошкодження у разі ДТП або наїзду на дорожню перешкоду.
- Інші, досить рідкісні причини виходу з ладу обладнання.
Важливо: елемент, що фільтрує, знаходиться в спеціальному металевому корпусі. Він заварений на заводі, та дістатися його, не зруйнувавши корпус, практично неможливо. Заміна на новий виріб відбувається без вилучення каталітичної частини. Тільки покупкою аналогічного виробу з такими ж технічними характеристиками.
Що можна зробити зі старим каталізатором?
Шматок металу можна просто викинути або закинути в гаражі, сподіваючись, що в майбутньому з ним можна буде щось зробити корисне. Але багато автомобілістів навіть не здогадуються, що всередині каталізатора є дорогі, благородні метали. Саме вони нанесені на сітку каталізатора виконують найголовнішу функцію. Після фізичної поломки або природного зношування метали нікуди не зникають. Основними, що використовуються в фільтрах від сажі варто виділити:
- рідкісноземельний метал іридій;
- платина, що має унікальні властивості;
- ще один рідкісноземельний елемент родій;
- паладій високо цінується у світі;
- інші благородні метали у менших кількостях.
Самостійно витягти з каталізатора цінні рідкоземельні та благородні метали практично неможливо. Це робиться лише промисловим способом на спеціальному устаткуванні. Саме тому старі каталізатори, незалежно в якому вони стані, високо цінуються як сировина для подальшої переробки. Навіть один корпус від легкового автомобіля може суттєво заощадити покупку нового фільтра сажі для дизельного мотора легковика або вантажного авто.